Raxiyaan ile röportaj! Bölüm - 1

Merhaba arkadaşlar,

İlk kurbanımı yakaladım :) Sizler için Raxiyaan ile bir röportaj yaptım. Aklıma gelen ilk soruları hemen kendisine yönlendirdim. Bu röportajın 1. bölümünü oluşturuyor. 2. bölüm ise sizlerden gelen sorular ile hazırlanacak.


Öncelikle arkadaşım Raxiyaan'a beni kırmayarak bu röportaja katıldığı için teşekkür ediyorum.

İşte sorularım ve Raxiyaan'ın cevapları:

Ne kadar süredir GM’lik yapıyorsunuz?

Şirkete 2009 Haziran ayında katıldım, kapalı beta tamamlanmış ve oyun yeni açılmıştı. [GM]Xyriantos olayın zor kısmını (tercümeleri) halletmişti. 2 sene kadar GM olarak çalıştım ve aslını söylemek gerekirse artık GM’lik yapmıyorum :( 2011 Haziran’da başka bir göreve geçtim. Artık şirkette Topluluk Yöneticisi (CM: Community Manager) olarak çalışıyorum. Ama oyuncular ile konuşup etkinlikler yapmayı sevdiğim için GM’lik yetkilerimi bırakmadım. [GM]Raxiyaan karakterim hala kullanımda.

İşiniz kolay mı?

Kişinin işini sevmesi, çalışma hayatında gerçekten çok önemli. Bunu eski şirketteki işim ile karşılaştırdığımda çok daha iyi görebiliyorum. Bazen gergin, zor anlar yaşasakta öncelikle işimi seviyorum. Pazartesi olunca, "Tüh Pazartesi geldi.." demiyorum^^ Genelde hafta dolu dolu geçtiği için haftasonu çabucak geliyor zaten. Bunu "Yaşlanınca zaman çabuk geçer" diye yorumlayanlar da var tabi ;)

İşimizin gerçekten zorlaştığı zamanlar da olmuyor değil. Kablolar kopup, elektrik aksanları bozulunca hiç te kolay değil aslında işimiz. Karşımızda kızgın ama haklı bir topluluk oluyor. Onları sakinleştirmeye çalışıp, yöneticiler ile telafi için tartışmakta olayın başka bir boyutu. Hiç olmamasını arzu ettiğimiz bu durumu olayın tuzu biberi olarak görüyoruz.

Rappelz’deki ana görevleriniz nelerdir?

Aylık topluluk raporunun hazırlanması: Bu raporda Türkiye serverlarındaki genel durum, yapılan etkinlikler ve oyuncuların etkinlik hakkındaki görüşleri, oyuncu sayısındaki değişiklikler, forumda tartışılan konular, teknik problemler, buglar ve oyuncu önerileri yer alıyor.

Bunun yanında websitemizde yer alacak haberlerin düzenlenmesi, Anketlerin takibi ve raporlanması, Google istatistiklerini raporlamak (oyuncu sayıları), moderatörler ile iletişim, Sosyal Ağların (Facebook, twitter vs) takibi, haber bültenlerinin hazırlanması, Basın Açıklamalarının yazılması, Avrupa serverlarında yapılacak etkinlik planının hazırlanması, forumların takibi ve ihtiyaçları olduklarında GM arkadaşlara destek..

Rappelz’deki görevinizde en çok sevdiğiniz şey?

Fırsat buldukça oyun içi etkinlikler düzenlemek işimin en zevkli kısmı. Ayrıca oyuncular ile sohbet etmeyi ve duyurular ile kötü espriler yapmayı da seviyorum :D

Bu işe nasıl başladınız?

Yüksek Lisansını yeni bitirmiş bir delikanlı olarak iş arıyordum.. Aynı dönemde gPotato, Rappelz’i Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyordu. Benden önce aldıkları GM arkadaş (Ozzmanli galiba) oyunculara Xyriantos’un hasta olduğu bir gün Beyaz Ejderha dağıtmış:) O arkadaş işten ayrıldı ve 1 hafta sonra ben başladım.

Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Endüstri mühendisiyim. Üniversiteyi Türkiye’de bitirdim. Daha sonra yurtdışı macerası başladı.. Dil kursu, parttime işler (garsonluk, web tasarımı, müşteri hizmetleri) para biriktirme ve sonunda yüksek lisans.. Güzel bir eğitim dönemi geçirdim.

Şuan eşim ile birlikte Dublin’de yaşıyorum. Haziran ayında evlendim. Darısı bekarlara :D

Rappelz’den başka oynadığınız oyunlar var mı?

Bu aralar aslında pek oyun oynayamıyorum. Takım içindeki yapının değişmesiyle almış olduğum yeni sorumluluklar ile eve oyun oynayacak bir modda gidebildiğimi söyleyemem. Evli olmak ise olayın ayrı bir boyutu.. evli olan arkadaşlar anlayacaktır :)

Ama üniversite yıllarına gidersek PES, Age of Empires ve internet kafelerin vazgeçilmez oyunu Counter-Strike sıklıkla oynadığım oyunlar arasındaydı.

Bu röportaj teklifini aldığınızda neler düşündünüz?

gPotato politikası olarak, normalde çalışanlar hep kendilerini gizlemişler:) Hüsamettin bir şekilde yöneticileri ikna etmeyi başardı. Ben de teklifi kabul ettim. Sanırım bu röportajın birinci bölümü. İkinci bölüm sizlerin soruları ile hazırlanacak.

Raxiyaan ismini nasıl buldunuz?

GM hesabımız için seçeceğimiz ismin Google’da arama yaptığımızda sıfır sonuç bulması gerekiyor. Yani daha önce kullanılmamış bir isim isteniyor. Raxiyaan’ın bir anlamı yok. Google’da değişik değişik isimler yazarken bunu bulduk. Sağolsun Dublin’deki en iyi arkadaşlarımdan olan Xyriantos’un da büyük katkısı oldu:) Belki de tamamen o buldu, tam hatırlayamıyorum..

Hayattan beklentiniz nedir?

Soru tarzı giderek değişiyor sanki.. ;)

Maddiyat adına açıkçası hayattan çok bir beklentim yok. Yatlarım, katlarım olsun diye bir hayalim de yok. Onlar zaten var, dermişim :P Şaka şaka.. Çok şükür herşeyimiz var, sağlığımız yerinde. Aç değiliz, açıkta değiliz.. Sevdiklerimle birlikte huzurlu bir şekilde hayatıma devam etmek istiyorum.

Yemek yapmayı biliyor musunuz? Cevabınız evet ise bize pratik bir yemek tarifi verebilir misiniz?

Yuh yani Hüso! Ne alaka şimdi? :D

Evet, yemek yapmayı biliyorum. 2000 yılından beri ana yuvasından ayrı yaşadığım için bana Chef Master’da diyebilirsiniz kısaca :D Hatta Xyriantos’un teknik ekibe kızdığımız günlerde, “Gel basalım istifaları, bir restorant açalım” dediği olmuştur defalarca. ^^

Yemek tarifi kısmının şaka olduğunu düşünerek geçiyorum:) Meraklıları Dublin’e bekliyoruz..

Son olarak, Rappelz oyuncularına söylemek istediğiniz birşey var mı?

Son zamanlarda teknik aksaklıkların çok sık yaşandığının farkındayız ve teknik ekibimize elimizden gelen baskıyı yapıyoruz. Umuyoruz bu sorunlar ile yeniden karşılaşmaz ve oyuncularımızı oyunumuzdan ayrı bırakmayız. 24 Eylül’de görüşmek dileğiyle..


Bölüm - 2 için beni takip etmeye devam edin ;)


Hüsamettin3 comments:

 1. Biz şimdi GM'siz mi oynuyoruz :) Raxiyaan CM: Community Manager olmuş Yozimandios nerelerde belli değil allah sonumuzu hayra getire.Yemeğini yer counter-strike'tada 2 tek atmak isterdim :) PES'tede fena değilim haa :)

  ReplyDelete
 2. Güzel ve samimi bir röportaj olmuş. Teşekkürler hüso. Yeni evlenmiş sayılırsınız. Evlilik hayatınızda da mutluluklar dilerim sayın Raxiyaan.

  Ayrıca bu son dönemde sık sık yaşanan teknik aksaklıkları geride bırakırız. Gelin Türkiy'ye kurun sunucuları diyoruz dinlemiyosunuz. :) Bir çok güzel kesintisiz hizmet veren datacenter var. Kesinti olsa bile dublinde ki kadar olmaz. Türkiye'nin yurt dışı çıkışlarında problem olur bağlanamazsın. Dublinde sorun olur bağlanamazsın. Kablo kopar bağlanamazsın. En azından Türkiye lokasyon sunucularda bu problemlerin bazıları yok. Hele ki çok yüksek performansta ve yüksek kalitede oynayacağımız oyunu saymıyorum bile. Ping ölçümleri dublinde 80ms'nin altına düşmüyor. Türkiye'de yurt içi ise 20'i geçmiyor.

  Sizden bir kaç ay sonra hayaldi, gerçek oldu sözünü duymak istiyorum. Umarım topluluk önerileri dikkate alınır.

  ReplyDelete
 3. 2. bölümü bu sene gelirmi acaba senede biticek az kaldı şurda

  ReplyDelete